Seyahat tercihlerimizi belirleyen en önemli unsurlardan biri hiç kuşkusuz vize sorunu. Bir yere gitmek için yapacağımız planın ilk adımında o ülkenin vize isteyip istemediği sorusunu soruyoruz kendi kendimize.

Vize almak için toplanması gereken evraklar, vize masrafı, randevu bedeli ve harcanan zaman birçok kişinin vize isteyen ülkeye seyahat etme fikrinin değişmesine neden olabiliyor. Böyle durumlarda vizesiz ülkeler bir adım öne geçiyor.

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

Güney Amerika‘da birçok ülkenin Türk vatandaşlarından vize istememesi bu ülkelere seyahat etmek için iyi bir neden. Sadece pasaportla vizesiz gidilebilen ülke fikri oldukça cazip. Güney Amerika’da vizesiz gidilebilecek ülkeler listesine göz atın.

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

1. Arjantin

Arjantin, Güney Amerika Kıtası’nın renkli ülkelerinden birisi. İsmi Latince “Argentum” (gümüş) kelimesinden gelen Arjantin’de yaşayanların çoğu İspanyol ve İtalyan göçmenlerin torunları. Dünyada tangonun merkezi olarak kabul edilen başkent Buenos Aires, ülkede en çok ziyaretçi çeken nokta.

Lezzetli yemekleri, dünyaca ünlü futbol rekabeti, kilometrelerce uzunlukta plajları, renkli alışveriş caddeleri, tarihi meydan ve caddeleri, geniş park ve bahçeleri ile izini bırakan onlarca medeniyetin özelliklerinin görülebildiği ülke, doğal güzellikleri ile cezbedici. Türk vatandaşları Arjantin’e yapacakları 90 güne kadar seyahatlerde vize uygulamasına tabi değil.

2. Bolivya

Bolivya, Güney Amerika’nın ortasında Peru, Arjantin, Brezilya, Şili ve Paraguay’a komşu olan kıtada denize kıyısı olmayan 2 ülkeden biri. İspanya’nın ülkeden çekildiği 1825 yılından bu güne Bolivya’da 180 darbe, 80 cumhurbaşkanı, 15 anayasa değişikliği yaşanmış.

Dünyanın en önemli koka üreticilerinden olan Bolivya, zengin doğalgaz yatakları ve madenlerine rağmen oldukça fakir bir ülke. Dünyanın rakımı en yüksek başkenti Sucre ile birlikte La Paz, Cochabamba, ve Santa şehirleri en çok ziyaretçi çeken yerler.

Kökleri Kızılderililere uzanan halk geleneklerine bağlı yaşıyor. Bolivya seyahati zamanda yolcuğa dönüşebilir. Türk vatandaşları Bolivya’ya 90 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaflar.

3. Brezilya

Brezilya, muhteşem plajları, Rio Festivali, hareketli gece yaşamı, futbol tutkusu, samba dansı ile ünlü Güney Amerika’nın en önemli ülkelerinden biri. Güney Amerika kıtasında ana dili Portekizce olan tek ülke olan Brezilya’nın başkenti Brasília 1956-1960 yılları arasında 41 ay gibi bir sürede inşa edilmiş.

Ülkenin en hareketli şehirleri Sao Paulo ve Rio de Janeiro aynı zamanda tüm kıtanın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden. Dünyanın yüzölçümü en büyük ülkeleri arasında bulunan Brezilya, kendine has kültürünü korumayı başaran ve yansıtan bir yapıda. Doğal güzellikleri ve farklı kökenden gelen insanların birlikteliği ile ülke görmeye değer. Brezilya Türk vatandaşlarının 90 güne kadar olan ziyaretlerinde vize istemiyor.

4. Ekvador

Ekvador, adını aldığı Ekvator’un çizgisiyle ikiye ayrılıyor. Türkiye’de Ekvator olarak biliniyor. Güney Amerika’nın en büyük 2. petrol ihracatçısı ülke kakao, muz gibi tarım ürünlerinin ihracatında da zirvede yer alıyor.

Başkent Quito‘da günümüzde açık hava müzesi olarak hizmet veren Ekvator çizgisi en çok ilgi çeken nokta. Sokaklarda iguanaların dolaştığı, cui adı verilen kızartılmış farenin yenildiği ülkede kuru ve yağışlı olmak üzere 2 mevsim görülüyor. Dünyada sadece 9 ülkeden vize isteyen ülkeye, Türk vatandaşları 90 güne kadar yapacakları seyahatlerini vizesiz gerçekleştirebiliyor.

5. Kolombiya

Kolombiya, başkenti Bogota olan, kıtada en çok insan kaçırma vakasının yaşandığı ülke olarak kötü bir üne sahip. Tarımsal üretimle ön plana çıkan ülkenin kahvesi, karanfili, muzu ve şeker kamışı kalitesiyle tanınıyor.

İsmi Kristof Kolomb’dan gelen ülkede futbol neredeyse tüm erkeklerin taptığı bir spor. Son yıllarda güzellik yarışmalarında önemli dereceler elde eden Kolombiyalı kadınlar güzellikleriyle dikkat çekiyor.

Kahve tarlaları, zengin florasıyla Tayrona Ulusal Parkı, Karayip kıyıları ve amazon ormanları ve İstanbul’u andıran trafiğiyle ülke ziyaretçi ağırlıyor. Türk vatandaşları Kolombiya’ya yapacakları 90 güne kadar ziyaretlerinde vizeden muaf.

6. Nikaragua

Nikaragua, Orta Amerika’nın en büyük ülkesi, başkenti Managua. Eski İspanyolca’da “kara gün dostu” anlamına gelen Nikaragua, bölgede iç çatışmalar ve yoksullukla tanınıyor. Özerk Kızılderili bölgeleri, gölleri, yanardağları, doğal güzellikleri, tropikal tarım ürünleri ve sıcak kanlı insanları ile Nikaragua, farklı bir deneyim sunuyor ziyaretçilerine.

Kristof Kolomb’un keşfettiği ülke, aldığı politik kararlarla dünyada ses getiren adımlar atıyor. İsrail’le diplomatik ilişkileri tamamen kesen, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını kabul eden ülke ABD’ye açtığı davalarla da sık sık gündeme geliyor. Türk vatandaşları Nikaragua’ya yapacakları ziyaretlerinde vizeden muaf durumdalar.

7. Paraguay

Paraguay, dünyanın dört bir yanına lezzetli yemeklerini ulaştırmayı başarıyor. Özellikle sığır etiyle yapılan yemeklerin hakim olduğu Paraguay mutfağı, dünyaca tanınıyor. Ülkede nüfustan daha fazla sığır varlığı olduğu söyleniyor. Başkenti Asuncion.

Güney Amerika’da denize kıyısı olmayan 2 ülkeden biri olan Paraguay, kıtada yaşamın en ucuz olduğu yer olarak biliniyor. Bölgenin alışveriş cenneti olarak çok sayıda turist ağırlayan ülkede elektronik ürünlere rağbet çok. Kolay oturum izni nedeniyle çok sayıda yabancının yaşadığı ülke kış sporları için de ideal. Türk vatandaşları Paraguay’a yapacakları ziyaretlerde vizeden muaf.

8. Peru

Peru, Güney Amerika’nın batısında, yağmur ormanları, yüksek dağları ve okyanus kıyısındaki yerleşim yerleriyle farklı deneyimlere açık bir ülke. Başkenti Lima olan Peru, İnka medeniyetinin günümüzdeki temsilcisi olarak tanınıyor. Ülkenin ismi Portekizce’de hindi anlamına geliyor.

Çok iyi korunarak günümüze kadar ulaşan İnka antik kenti Machu Picchu, aynı zamanda dünyanın 7 yeni harikasından biri olarak kabul ediliyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan antik kentin zarar görmemesi için günde 800 ziyaretçi sınırı uygulanması istense de 2000’i aşkın ziyaretçi kente geliyor. Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Peru kıtanın en ilgi gören ülkeleri arasında. Türk vatandaşları 90 günü aşmamak kaydıyla Peru’ya vizesiz seyahat edebiliyor.

9. Şili

Şili, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında, Güney Amerika kıtasında Arjantin’in batısında yer alıyor. İsminin kökeni Aymara dilinde “Dünyanın bitimi” anlamına gelen chilli kelimesinden geliyor. Kuzeyden güneye 4 bin 300 km uzunluğunda, çok farklı iklim ve bitki örtüsünün görüldüğü ülkede, çöllerden buzullara, yüksek dağlardan göllere kadar doğal güzellik ziyaretçileri ağırlıyor.

Ülkenin en kalabalık şehri olan başkent Santiago aynı zamanda en çok turist çeken yer. Coğrafi konumu nedeniyle tüm ülkenin aynı anda güneşin doğuşunu ve batışını izleyebildiği Şili’de nüfusun yüzde 95’ini Avrupalılar oluşturuyor. Dünyanın en az yağış alan noktası olan Atacama Çölü’nde gündüzleri bile yıldızlar görülebiliyor. Şili, Türk vatandaşlarının 90 güne kadar yapacakları ziyaretlerde vize istemiyor.

10. Uruguay

Uruguay, Güney Amerika’nın güneydoğusuna kurulmuş. Yerli dili Guarani’de Boyalı Kuşlar Irmağı anlamına geliyor. Dünyada 8 saatlik çalışma standardını belirleyen ilk ülke unvanını taşıyan Uruguay, esrarın yasal olduğu az sayıdaki ülke arasında.

Başkent Montevideo ülke nüfusunun yarısının yaşadığı en kalabalık şehir. Barbekü, futbol ve tangoya tapılan ülkede bu 3 şeye her yerde rastlamak mümkün. Dünyanın en fakir devlet başkanına sahip Uruguay, ormanları, plajları, doğal güzellikleri, mütevazi insanları ile tanınıyor. Türk vatandaşları Uruguay’a yapacakları ziyaretlerde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf tutuluyor.

11. Venezuela

Venezuela, Güney Amerika’nın kuzeyinde. Başkenti Caracas olan ülke dünyanın en çok petrol rezervine sahip olan yeri olarak önemli bir stratejik konumda. İspanyolca’da Küçük Venedik anlamına gelen Venezuela ismi, selden korunmak için evlerini direkler üzerine inşa eden yerlileri gören İspanyollarca verilmiş.

Sayıları 100’ü aşan milli parkı, tropikal kıyıları, dağları ve ormanlarıyla Venezuela gezilecek görülecek çok sayıda yere sahip. Yüksek enflasyon ve değişkenlik gösteren ekonomik tablolar Venezuelalılara sıkıntı yaşatırken, ülkeyi ziyaret eden yabancılar düşük fiyatlarla alışveriş yapma, konaklama ve yeme-içme imkanına sahip. Venezuela Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biri.

Güney Amerika‘nın en çok ziyaret edilen ülkelerinin Türk vatandaşlarına vize uygulamaması, Türklerin son dönemde tatil planlarına bu bölgeyi eklemesine neden oluyor. Keşfedilmeyi bekleyen bakir bir coğrafya olan Güney Amerika’nın önümüzdeki yıllarda daha da popülerleşmesi bekleniyor.

13 YORUMLAR

  1. Vizeye karşı topyekûn bir girişimde buluşalım yeni bir sayfa açalım. İSVİÇRE BANA 2007 DE VİZE VERMEDİ OYSA Kİ PASAPORTLARİMDA ZÜRİH E DEFALARCA GİTTİĞİM BELLİ BEN DE AĞIR İFADELERLE BANKALARININ KANLI PARAYLA DOLU OLDUĞUNU BELİRTEN EPOSTALAR YOLLADIM VE NOTERDEN İHTAR NAME ÇEKTİM. İSTANBUL KONSOLOSLARİ BENİ ARADI BİR BAYANDI NE YAPABİLİRİZ DEDİ SİZİN ÜLKENIZE BİR DAHA GİTMEYECEGİM TÜRKLERE HAKARET EDİYORSUNUZ DEDİM GİTMEDİM. İSVİCRELİLER DİĞERLERİ BURAYA GELİP GEZİP İS BAĞLANTILARI YAPABİLİYOR. TERÖRİSTLERE DE VİZE VERİYORLAR. BU BİZE YAPILAN BAŞKIDIR.
    HATA BİZİM ONURSUZ
    İNSANLARIMIZDA.
    GELİN MÜCADELE EDELİM.

  2. Bildiğim kadarıyla hayır. Uçacağın yere bağlı. Diyelim Anerika vizen varsa AirFransa ile uçarsa schengen getkemiyor gibi.

  3. Almanya Hollanda Fransa İsviçre de aynı gün havaalanında transit olabiliyormuyuz yani örnek Air France ile Paris te h.alaninda transit vizesiz gidebiluyormuyuz?

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz