Güney Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Rio de Janeiro, Brezilya’nın en havalı şehirlerinden. Avrupa, Kuzey Amerika, Hindistan ve Asya izlerinden kesitler taşıyan Brezilya, şelaleleri, kanyonları, yağmur ormanları, ekolojik parkları, yüksek dağları ile tam bir doğa harikası.

Tropikal bir iklimin olduğu şehir, uzun kumsalları ile dikkat çekerken, geleneksel Brezilya dansı olan sambanın da merkezi. Her yıl düzenlenen Rio Karnavalı dünyada en çok tanınan festival olarak biliniyor. Sıcakkanlı, rahat ve kaygısız insanların etkisine girebileceğiniz şehirde renklilik, müzik ve dansı hissedeceksiniz.

Rio De Janeiro hakkında bilgiler

Rio De Janeiro, Sao Paolo’dan sonra Brezilya’nın ikinci büyük şehri. Rio De Janerio, Brezilya’nın başkenti değil sadece için de bulunduğu eyaletin başkenti. Şehir Brezilya’nın güney doğusunda yer alıyor.

Rio’da Brezilya’nın resmi dili olan Portekizce konuşuluyor. Portekizce’nin yanında İngilizce ve İspanyolca’da yaygın. Rio ile Türkiye’den 6 saat geride. Yaklaşık uçuş süresi 15 saat. Brezilya’da para birimi Real $ işaretiyle gösteriliyor. Şehrin nüfusu 6,32 milyon.

16. Yüzyılın başlarında Guanabara Körfezi’nin Avrupalı kaşifler tarafından keşfedilmesiyle ilk olarak Fransız kolonilerine ev sahipliği yapan Rio De Janeiro, 1565’te Portekizliler tarafından kurulmuş.

Rio De Haneri’ya gitmek için pasaport yeterli. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istenmiyor. Diplomatik, hizmet, hususi ve umumi pasaport sahibi vatandaşlarımız Brezilya’ya seyahatlerinde 90 güne kadar vizeden muaf.

Rio tropikal iklim kuşağında yer alan bir şehir olduğu için yılın 12 ayı ziyaret edilebilir. Rio’nun yüksek sezonu Güney Yarımküre’nin yaz aylarıdır (Aralık-Mart) ve hava sıcaklığı bu aylarda 35 derece civarında oluyor.

Rio De Janeiro’ya nasıl gidilir

Rio de Janeiro’ya İstanbul’dan direkt uçuş bulunmuyor. THY, Air France, Lufthansa, British Airways gibi diğer havayolları ile tek aktarma yaparak Rio’ya uçabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereke konu Avrupa aktarmalı uçuşlarda bazı ülkeler transit vize isteyebiliyor. Almanya, İngiltere transit vize isterken Fransa istemiyor. Yola çıkmadan bu durumu önceden teyit etmeyi unutmayın.

Rio’ya gitmek için diğer seçenek Doha ya da Dubai’den aktarma yapmak. Qatar Havayolları ile Doha’dan, Emirates Havayolları ile Dubai’den tek aktarma yaparak Rio’ya uçabilirsiniz. Brezilya Nerede, Brezilya’ya Nasıl Gidilir yazımda da Brezilya’ya giden uçak şirketleri ile ilgili detaylı bir bilgiler paylaştım, bilet almadan okumanız faydalı olabilir.

De Janeiro Santos Dumont Havaalanı ve Rio De Janeiro Internacional Havaalanı en çok kullanılan havaalanları.

Sao Paolo’ya uçup 6 saatlik otobüs yolculuğu ile Rio’ya gitmek de alternatif olarak aklınızda kalsın. Otobüs biletleri yaklaşık 100 TL.

Rio De Janeiro gezilecek yerler

Her yıl düzenlenen karnavalı, uçsuz bucaksız plajları ve insanı etkileyen doğası ile dünyada tanınan şehrin limanı, günümüzde 7 doğal harikadan biri olarak kabul ediliyor. Şehrin limanı okyanustan bakıldığında dev bir nehir ağzı gibi görülüyor.

Sugar Loaf Dağı, Corcovado Zirvesi ve Tijuca Tepeleri’nin denizle buluştuğu noktada bulunan liman kusursuz bir manzara sunuyor insana. 1565 yılında Portekizlilerin keşfettiği şehir, bağımsızlığını ilan ettiği 1822’ye kadar Fransız ve Portekizlilerin hakimiyet mücadelesine tanıklık etmiş.

Dünyanın en ünlü plajlarından biri olan Copacabana tam 4,5 km uzunluğunda. Oteller, villalar, restoranların sıralandığı sahil şeridinde turist hareketliliği de görmeye değer. Eskiden basit bir balıkçı kasabası olan yer bugün Rio’nun en çok ilgi gören merkezi konumunda.

Rio’da yer alan ve en az Copacabana kadar ilgi gören diğer plajlar Lebnon, Joatinga olarak sıralanıyor. Rio plajları her yıl en az 3 milyon konuğu ağırlıyor.

Sanat galerileri, tarihi binaları, yerel bar ve publara sahip olan Santa Teresa, Rio’nun en eski bölgelerinden. Yüksek bir yerde konumlanan bu semt son yıllarda yıldızı parlayan noktalardan. Kelime anlamı kambur olan Corcovado Tepesi 710 metre yüksekliği ile şehrin en yüksek yerlerinden.

Hristiyanlar için çok önemli bir İsa heykeline sahip olan bu tepe Brezilya ile özdeşleşen özellikte. Tüm dünyada Brezilya tanıtım görsellerinde kullanılan İsa heykeli tüm şehri ve okyanusu kucaklıyor.

Rodrigo de Freitas Gölü etrafındaki bisiklet parkuru, Sugar Loaf Tepesi eşsiz şehir manzarası, Enrique Lage Parkı ise yemyeşil doğasıyla ziyaret edilebilir. Paskalya’dan 7 hafta önce gerçekleşen ve toplam 4 gün süren Rio Karnavalı, 250 bin turist ağırlıyor. Renk cümbüşü sunan karnavala katılabilmek için aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Dünyanın şehir kıyısında yer alan en büyük ormanı olarak bilinen Tijuca Ormanı, yürüyüş yolları, tarihi mağaraları, şelaleleri, bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği ile önemli bir çekim merkezi.

Önemli bir göç yolu üzerindeki Rio de Janeiro mutfağı, tarih boyunca şehirde yaşamış olan Afrikalı, Portekizli ve Fransızlardan etkilenmiş. Sahil boyunca sıralanan restoranlarda deniz ürünü çeşitleri bulunurken, özellikle sokak lezzetleri denemeye değer.

Baharatlı soslar, Hindistan cevizi sütü ile tatlandırılmış balık çeşitleri, tropikal meyve eşliğindeki ızgaralar ve sebze yemekleri Rio’nun yerel tatlarından. Menülerinde ağırlıklı olarak kırmızı et sunumu yapan Churrascaria adı verilen restoranlar mutlaka deneyimlenmeli. Brezilya’nın ulusal yemeği olan feijoada, fasulye, pirinç ve sosisle yapılıyor.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz