Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus arasında yer alan Okyanusya, Türkiye‘ye oldukça uzak bir konumda. Her biri kendine has kültürü, doğal yaşamı, renkleri, yemekleri olan bu ülkelerin bir kısmına vizesiz seyahat etmek mümkün.

Dünyada en az nüfus ve ülkenin bulunduğu Okyanusya’nın bu özelliği dikkate alındığında, Türkiye’ye vize uygulamayan ülke sayısı hiç de az sayılmaz. Evrak toplama derdi olmadan, vize masrafı yapmadan, sadece uçak biletinizi alıp gidebileceğiniz vizesiz Okyanusya ülkeleri bu listede.

vizesiz okyanusya ülkeleri

Vizesiz Okyanusya Ülkeleri

1. Cook Adaları

Cook Adaları, adını adayı 1770’li yıllarda keşfeden James Cook’tan almış. Adalar, Yeni Zelanda ile Hawaii’nin arasında bulunan 15 küçük adacıktan meydana geliyor. Güney ve kuzey adaları olmak üzere ikiye ayrılan Cook Adaları’nın yönetimi Yeni Zelanda’ya bağlı.

Balta girmemiş ormanları, huzur veren doğası, uzun kumsalları ve sakin yapısıyla Cook Adaları’nda yaklaşık 20 bin kişi yaşıyor. Dünyanın en batısında yer alan ülke olarak da bilinen bu adalara Singapur ve Yeni Zelanda üzerinden ulaşılıyor. Başkent Avarua ile birlikte, ülkenin tüm adaları doğal güzellikleri ile muhteşem atmosfere sahip. Türk vatandaşları Cook Adaları’na yapacakları 31 günü aşmayan ziyaretlerinde vize almak zorunda değil.

2. Fiji

Fiji, Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan, 106’sı ıssız, 322 ada ve 522 küçük adacıktan oluşan bir ülke. 1970 yılından bu yana bağımsız olan ülke, tropikal ormanlarla çevrili. 1,129 km’lik sahil şeridi ile deniz, kum, güneş turizmi için oldukça elverişli olan ülkede en önemli gelir kaynağı turizm.

En çok ziyaretçi çeken şehirlerin, başkent Suva ve Nadi olduğu Fiji’yi her yıl 300 bini aşın turist ziyaret ediyor. Ülkenin nüfusu ise 900 bin civarında. Yerel kültürün korunduğu, tropikal orman ve kumsallarla çevrili olan Fiji benzersiz bir deneyim için ideal. Ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 90 güne kadar vizeden muaf.

3. Niue

Niue, Büyük Okyanus üzerinde bulunan ve 18. yüzyılda James Cook tarafından keşfedilen adalar topluluğu. 260 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ülkelerinden biri. Günümüzde Yeni Zelanda’ya bağlı özerk idare biçiminde yönetilen ülkenin tahmini nüfusu ise sadece 2 bin.

Upuzun ve bembeyaz kumsalları ile tam anlamıyla dünyanın öteki ucunda yer alan Niue’ye ulaşmak çok da kolay değil. Başkenti Alofi olan ülkeye Yeni Zelanda ve Avustralya‘dan aktarma yapılarak ulaşılabiliyor. Türk vatandaşları 30 güne kadar ziyaretlerinde vize almak zorunda değil.

4. Palau

Palau, Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde, Okyanusya ülkeleri arasında bulunan, Filipin yerlilerinin 3 bin yıl kadar önce yerleştiği adalar topluluğu olarak biliniyor. 16. yüzyıldan itibaren tam 300 yıl boyunca İspanyol egemenliği altında kalan Palau, 1899 yılında Almanya’ya satılmış. 1. Dünya Savaşı’nda ABD, 2. Dünya Savaşı’nda ise Japonya egemenliğine giren adalar, günümüzde ABD destekli bağımsız bir yönetime sahip.

Doğa harikası adaları, cenneti andıran tropikal ağaçları, beyaz kumlu plajları ile Palau tam bir tatil cenneti. Başkent Ngerulmud, çok popüler bir ziyaret noktası değil. Başkentten daha kalabalık bir nüfusu olan ve hareketli yapısıyla dikkat çeken Koror, turistik ziyaretlerde de ön planda. Türk vatandaşları Palau’ya yapacakları 30 günü aşmayan ziyaretlerde vizeden muaf.

5. Samoa

Samoa, Büyük Okyanus’un güneyinde, Polinezya’da bulunan adalar topluluğu olan, zaman dilimini değiştiren ülke olarak biliniyor. Günümüzden yaklaşık 125 yıl önce, Amerikalıların girişimiyle tarih değiştirme çizgisinin öteki bölümüne geçerek Amerika ile zaman farkını sıfırlayan Samoa, bu değişimi 2011 yılında bir kez daha uygulamış. Son değişiklikte 29 Aralık 2011 Perşembe gecesi uykuya yatan Samoalılar, 31 Aralık 2011 Cumartesi sabahında uyanmış.

Günümüzde Türkiye’nin 11 saat ilerisinde bulunan ülke, tropikal iklimi, geniş kumsalları, tarih ve doğayı bir arada sunan yapısıyla ziyaretçileri için muhteşem manzaralara sahip. En çok ilgi gören şehir ise başkent Apia. Samoa’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 60 günlük vizeyi sınırdan alabiliyor.

6. Tuvalu

Tuvalu, Büyük Okyanus’ta, 9 mercan adasından oluşan bir ülke. Dünyada Vatikan, Monako ve Nauru’dan sonra en küçük ülke olarak biliniyor. Yaklaşık 10 bin nüfusu ile dünyada en az insan yaşayan yerlerden biri olan Tuvalu, Büyük Okyanus’un üzerinde küresel ısınma tehdidi ile karşı karşıya. Halkın birçoğu suların yükselme olasılığı nedeniyle Yeni Zelanda ve Avustralya’ya göç etme hazırlığında.

Başkent Fongafale, 4 binlik nüfusu ile ülkenin en kalabalık şehri aynı zamanda ülkenin en canlı ve hareketli noktası olan bu şehirde doğal güzellikler korunmayı başarmış. Doğayla iç içe ve sakin bir tatil isteyenler için ideal bir destinasyon olan Tuvalu, Türk vatandaşlarına sınırda 30 günlük vize veriyor.

7. Vanuatu

Vanuatu, Büyük Okyanus’un güneyinde, Yeni Gine yakınlarında bulunan, 6 farklı yönetim bölgesi olan adalar topluluğundan oluşan bir ülke. Yaklaşık 220 bin nüfusu olan ülke, 1980 yılından bu yana bağımsız.

Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda ya da Singapur’dan aktarma yapılarak ulaşılabilen ülke bozulmamış doğası, ekolojik tarım ürünleri, sessiz, sakin kumsalları ve hareketli gece hayatıyla etkileyici bir yapıda. Başkent Port Vila, yemyeşil sokakları, park ve bahçeleri ile sıcakkanlı insanları ile mutlaka görülmeli. Ülkeyi ziyaret eden Türk vatandaşları 30 güne kadar vizeden muaf durumdalar.

Türkiye’ye mesafe olarak oldukça uzak bir konumda bulunan Okyanusya ülkeleri, son yıllarda giderek popülerleşiyor. Uçak seferlerinin çoğalması ve bölgenin tanınmaya başlaması ilginin da artacağının habercisi. Seyahat için iyi bir alternatif olan vizesiz Okyanusya ülkeleri denemeye değer.

1 Yorum

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz