Dar görüşlülüğün ve önyargının tedavisinin seyahat etmek olduğunu düşünüyorsanız, Mark Twain ile hemfikirsiniz demektir. Varacağınız yol kadar yolun kendisini de seven bir gezgin ruha sahipseniz, ne demek istediğimizi gayet iyi anlamış olmalısınız.

Seyahat kültürünün ve alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte yurt içi ve yurt dışında daha sık yolculuk yapar olduk. Seyahat edebilmek için fırsatları değerlendiren, bayram ve resmi tatil gibi boşluklardan yararlanıp seyahat süresini artıran kesimin yanında ucuz uçak bileti bulduğunda yola çıkanlar da var.

ucuz uçak bileti nasıl bulunur

Tatil planı yaparken ilk düşünülenlerden birisi de tabii ki uçak bileti fiyatları. Her ne kadar aklımızda pek çok farklı ülke olsa da uygun bilet bulmak, gidilecek yeri belirlemede oldukça önemli bir rol oynuyor. Ancak haftalar, hatta aylar öncesinden bilet aramaya başlamak tek çözüm değil.

Artan hava yolu firmaları ve uçuş rotalarıyla birlikte pek çok alternatife sahip olduğumuz bu günlerde ucuz uçak bileti bulmak daha da kolaylaştı. Firmaların düzenledikleri kampanya ve özel indirim fırsatlarıyla uçmak fiyatlarda avantaj sağlıyor.

Hava yolu şirketlerinin daha çok destinasyona uçması ve bu alanda yaşanan rekabetle birlikte insanı seyahate teşvik eden sayısız fırsatla karşılaşıyoruz. Ucuz uçak bileti bulabilmek için çok çabalamadan bazı ipuçlarını takip etmek yeterli.

Ucuz Bilet Bulmanın Püf Noktaları

1. Fiyat Karşılaştırma

Günümüzde internet üzerinde uçak bileti fiyatlarını karşılaştıran pek çok seyahat arama motoru var. Bunları tercih ederek hem zamandan tasarruf edebilir hem de havayolu firmalarının ve online seyahat acentelerinin fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Site site gezmekten başınız dönmesin. Ülkemizin çok sayıda fiyat karşılaştırmaları yapan yerli uygulamaları var. Çoğu da oldukça başarılı hem de.

Hava yolu şirketi sayısının artması ve özellikle ekonomik bilet satan firmaların pazarda rekabete girmesiyle aynı destinasyon için çok sayıda fiyat seçeneği ortaya çıktı. Bu karşılaştırmalı ekranda farklı alternatifleri görüp seçim yapmak kolaylaşıyor.

Pek çok farklı hava yolu firması bulunduğu için, gideceğiniz yere her biri farklı fiyat uyguluyor. Rotaya karar verdikten sonra, uçak bileti karşılaştırma siteleri ile arama yapmaya başlayın. turna.com, skyscanner ve momondo bunlardan bazıları. 

2. Promosyonları takip edin

Hava yolu şirketleri online satış siteleri için özel kampanya ve indirimli fiyat imkanı sunuyor. Dönemsel olarak gerçekleştirilen kampanyalarla hava yolu şirketinin web sitesinde sorguladığınız fiyattan çok daha uygununu online satış sitelerinde yakalamanız mümkün.

Ayrıca her birinin de kendine özel kampanya ve fırsatlar sunduğunu da unutmamak gerekiyor. Web sitelerin yanı sıra sosyal medya hesaplarını da oldukça iyi takip etmek gerekiyor. Bazı firmalar yalnızca sosyal medya üzerinden bile kampanyalar düzenleyebiliyor.

Zaman zaman bazı kişilerin çok ucuza uçak bileti bulduğunu duyup ‘Ben neden bulamıyorum’ diye düşünenlerdenseniz bu öneri tam size göre. E-posta listeleri yeni kampanyalardan haberdar olmak için aklınızda olsun.Bu özel indirimlerden yararlanmak için, e-bültenlere kayıt olmak da iyi bir fikir.

Bazı seyahat arama motorlarının hem internet üzerinden hem de akıllı telefon uygulamalarından fiyat alarmı oluşturma özelliği bulunuyor. Seyahat etmek istediğiniz destinasyon için bir uyarı bildirimi oluşturun ve bırakın uygulama en uygun uçak bileti kampanyaları ortaya çıktığında sizin için araştırıp bildirsin.

3. Biletinizi erkenden alın 

Atina
Acropolis, Atina

Erken rezervasyon ucuza bilet satın almak için oldukça faydalı. Gidilecek yer ve tarihler belliyse, vakit kaybetmeden erkenden araştırmaya başlayıp bilet bakmak gerekiyor. Böylelikle oldukça uygun fiyata bilet bulma şansı da yükseliyor.

En uygun uçak biletleri, seyahat tarihinden 27 hafta önce, yani seyahatin 6-7 ay öncesinde bulunabiliyor. Her ne kadar haftalar öncesinden biletlere bakmak gerekse de kimi zaman son anlarda bile bir kampanya yakalama fırsatına da denk gelebilirsiniz.

4. Farklı günler için araştırın

Hepimiz biliriz ki uygun fiyatlı uçak bileti bulmanın en önemli mihenk taşı zamanında araştırma yapmak ve doğru zamanda bileti almak. Artık hepimizin cebinde akıllı telefonlar varken uygun fiyata uçak bileti için araştırma yapmak hiç de zor değil. Zamanında araştırmaya başlayın, ki uzmanlar bunun için en az 2 ay öncesinden fiyatlara bakmanızı tavsiye ediyor. Gitmeyi düşündüğünüz rotanın biletleri satıldıkça havayolu firmaları uçak bileti fiyatlarını yükseltiyor. Elinizdeki teknolojiyi kullanın ve geç kalmayın!

Seyahat konusunda gün sıkıntınız yoksa ve mutlaka belirlediğiniz günde seyahat etmek zorunda değilseniz alternatif günler bütçenizin dostu olabilir. Herkesin sıklıkla seyahat ettiği cuma, cumartesi ve pazar günleri uçak bileti fiyatlarının en yüksek olduğu günler. Hafta içi ve özellikle çarşamba, perşembe günleri çok daha uygun fiyata bilet yakalayabilirsiniz.

Sezonun yoğun olduğu dönemlerden mümkün olduğunca uzak durmak, birkaç ay sonraki uçuşları tercih etmek ve tarih konusunda esnek davranmak daha ucuza uçmanın tüyoları arasında. Diyelim ki Gaziantep uçak bileti almanın peşindesiniz. Herkes 30 Ağustos’ta tatil fırsatını kaçırmayacağından bu tarihte fiyatlar yüksektir. Siz bir diğer haftasonu Cuma akşam gidin ve pazar akşam dönün. Böylesi daha ekonomik olur.

Uçuş günü ve saati konusunda esnek olmak, pek çok avantajı da yanında getiriyor. Tatil günlerinden önce ve çok tercih edilmeyen gece saatlerinde çok daha uygun fiyata bilet bulmak mümkün.

5. Düşük sezonda seyahat edin

Bir çoğumuz tatillerini sadece yaz dönemine endeksliyor. Oysa yılın her ayı tatil yapmak için müsait. Eğer işiniz el veriyorsa kışın da tatil yapın. Bu sezonda bir çok yere çok düşük fiyatlı uçak bileti bulmak mümkün. Tatillerinizde uçak biletini Çarşamba gidiş ve Çarşamba dönüş olacak şekilde organize edin. Cuma günleri gidiş ve dönüş hemen her zaman daha pahalıdır.

Yılbaşı, Christmas tatili, bayramlar ve okulların tatil olduğu dönemler uçak bileti fiyatları fırlar. Herkesin tatile çıkmadığı dönemlerde siz de tatilinizi planlayın ve daha az ödeyin.

Yaz uçuşları, yüksek sezon olması nedeniyle daha pahalı. Gidilecek tarihten birkaç gün önce veya sonraya bakmak, birbirinden farklı saatlere göz gezdirmek bu fırsatları yakalamak için yeterli oluyor.

Bu durum tabii ki sadece gün ve saatlere bağlı değil. Gidilecek yere göre de bilet fiyatlarında ciddi değişimler oluyor. Yılın tüm ayları baz alındığında, ucuz uçak bileti için en uygun zamanın Mayıs ayı olduğu araştırmalarla ortaya konmuş.

6. Uçak bileti fiyatlarına göre rota seçin

ucuz bilet nasıl bulunur
Ucuz bilet bularak gittiğim Arnavutluk, Berat şehri

Bazı verilere göre göre Türk gezginler, en çok ABD ve Avrupa ülkelerini tercih ediyor. Bu nedenle bu ülkeler için bilet fiyatları özellikle yaz döneminde oldukça yüksek. Genelde resmi tatil dönemlerinde artan seyahatler dolayısıyla iyice cep yakan fiyatlar, pek çok kişinin tatil planlarını engelliyor.

Popüler şehirlere olan uçuşlarda uygun uçak bileti bulma şansınız daha az talep gören yerlere göre biraz daha düşük. Bu yüzden seyahat planlaması yaparken uygun uçak bileti yakalamak için aynı şehirde ısrarcı olmayın, yakın şehirlere de göz atın. İstanbul Atatürk Havalimanı yerine Sabiha Gökçen Havalimanı çoğu zaman daha uygun bilet bulunabilen bir yer. Yurt dışında da benzer alternatiflere bakın.

Sonuçta asıl amacınız yeni bir şehri veya ülkeyi görüp, o âna dek yaşamadığınız deneyimleri elde etmek değil mi? Öyleyse aklınızdaki yerle sınırlı kalmamanızı tavsiye ederiz. Zira gitmeyi düşündüğünüz yerdeki büyük çaplı bir etkinlik, festival ya da resmî tatil dönemi (örneğin Noel) bilet fiyatları bir anda yükselebilir.

İstediğiniz yere değil, bütçenizin yettiği yerlere gitmeyi de bir düşünün. Bazen ummadığınız bir istikamet size bambaşka bir bakış açısı kazandırabilir, ufkunuzu açabilir. New York sokaklarını arşınlamayı düşünürken, Hindistan’daki guru kültünü tanımak da fena bir fikir olmayabilir, ne dersiniz?

Bu ülkeler yerine farklı yerleri tercih etmek, uygun fiyata oldukça keyifli bir tatilin kapılarını aralayabiliyor. Bütçeniz düşükse alternatif rotalara bakın. Nereye uygun uçak bileti veya kampanya varsa oraya uçun.

7. Aktarmalı uçuşları deneyin

Seyahat etmek istediğiniz destinasyonda, yakın civarda yer alan başka havalimanı var mı diye kontrol edin. Bazı budget airlines dediğimiz uygun fiyatlı bilet sunan havayollarının indiği havaalanlarını gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine olan mesafeyi hesaplayın ve transfer araçlarını araştırın. Mesela Türkiye’de Sabiha Gökçen Havalimanından uçmak Atatürk havalimanından uçmaya göre daha uygun. Farklı başkentlerde de böyle havalimanları var.

Gitmek istediğimiz yere en kısa yoldan ve en kısa sürede gitmek her zaman karlı olmayabiliyor. Hedefinizdeki şehir için altternatif uçuşları sorgulamak ve karşımıza gelen fiyatlara bakıp karar vermeden önce de bir kez daha düşünmek gerek. 

Aktarmalı uçuşlar uygun fiyatlı bilet bulmak için iyi bir alternatif. Zaman açısından bir sıkıntı yaşanmayan durumlarda aktarmalı uçuşlara mutlaka göz atın.

8. Farklı havalimanlarına da bakın

Havayolu firması seçimi kadar gidilecek şehirdeki havalimanı seçimi de fiyatları büyük oranda değiştirilebiliyor. Örneğin Atatürk Havalimanı yerine Sabiha Gökçen’den uçarsanız daha uygun uçak bileti fiyatı karşınıza çıkar. Düşük fiyatla uçan havayolları, havalimanı vergisi daha düşük olan havalimanlarını kullandığından, uyguladıkları uçak bilet fiyatı ücretleri de daha düşük oluyor.

9. Fazla yükten kurtulun

Kotor, Karadağ
Kotor, Karadağ

Birçok hava yolu şirketi yalnızca el bagajıyla seyahat eden yolculara özel tarifeler uyguluyor. Normalde sırt çantası ile yolculuk yapma imkanınız varsa uçak biletini daha ucuza getirip bütçeyi başka alanlarda kullanabilirsiniz.

Ancak Pandemi nedeniyle havayolu şirketlerinin el bagajında değişiklik yaptığını da unutmayın. Bu dönemde el bagajı olarak yanınıza sadece küçük bir el çantası, kamera ya da lap topunuzu alabiliyorsunuz. Normal hayata döndüğümüzde tekrar sırt çantalarımızı el bagajı olarak yanımızda taşıyabileceğiz.

10. Mil biriktiren banka kartı kullanın

Uçuş programlarına dahil olabileceğiniz mil kartları var. En küçük harcamanızı dahi bu mil kartlarıyla ödeyin. Örneğin Miles&Smiles kredi kartı ile alışverişlerinizden mil kazanırsınız ve kazandığınız miller Türk Hava Yolları üyelik hesabınızdaki millerle birleşir. Böylelikle biriken millerle bedava uçak bileti kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

Günden güne artan hava yolu firmaları sayesinde ucuz uçak bileti bulmak oldukça kolaylaşıyor. Kampanya ve indirimlerle her an farklı bir destinasyona uygun bilet bulmak mümkün. Bu fırsatları yakalamak için çok fazla araştırma yapmaya da gerek yok. Dikkat edilecek birkaç detayla, oldukça ucuza uçmak bir hayal değil.

5 YORUMLAR

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz